Ekspozycja Kolejowa Białystok-Sokoły » XXII Finał WOŚP z „Kolejowym Podlasiem”

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w Białymstoku

XXII Finał WOŚP z „Kolejowym Podlasiem”

W minioną niedzielę – 12 stycznia 2014 roku – w ramach XXII Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy – jak co roku Stowarzyszenie Sympatyków Kolejnictwa „Kolejowe Podlasie” otworzyło zwiedzającym wrota jedynej w mieście Ekspozycji Kolejowej.

Tego dnia wszyscy, którzy pragnęli poznać historię kolei oraz wszelkie aspekty jej funkcjonowania, mogli w godzinach od 10 do 17, w budynku należącym do PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. w Białymstoku przy ul. Kolejowej 26a, oglądać liczne eksponaty, w tym: modele taboru kolejowego, pamiątki oraz gabloty przedstawiające techniczne zawiłości i reguły rządzące koleją. Minimuzeum staje się z każdym kolejnym rokiem atrakcyjniejsze dzięki pozyskiwaniu bezcennych, a zarazem niepowtarzalnych pamiątek po zlikwidowanym białostockim Zespole Szkół Zawodowych Polskich Kolei Państwowych im. Ernesta Malinowskiego. Podobnie jak w ubiegłym roku, członkowie Klubu Miłośników Komunikacji Miejskiej w Białymstoku przygotowali wystawę modeli autobusów oraz materiały edukacyjne związane z funkcjonowaniem transportu miejskiego.

Oprócz muzealnych eksponatów, członkowie „Kolejowego Podlasia” po raz pierwszy przygotowali wyjątkową atrakcję – kino kolejowe. Każdy odwiedzający Ekspozycję mógł w jednym z pomieszczeń zająć wygodne miejsce i obejrzeć archiwalny kilkunastominutowy film dokumentalny pt. „Szczegółowa próba hamulców zespolonych” z 1959 roku wyświetlany przez projektor na taśmie filmowej o szerokości 16 mm. Małe kino cieszyło się sporym zainteresowaniem odwiedzających.

Członkowie Stowarzyszenia byli również uczestnikami uruchomionych w ramach Orkiestry specjalnych pociągów w relacji Białystok-Waliły-Stacja-Białystok oraz Szepietowo-Małkinia-Szepietowo.

Tomasz Galicki

 


facebook

Fatal error: Call to undefined function is_plugin_active() in /home/ekspozyc/www/wp-content/plugins/image-carousel/inc/functions/icp-functions.php on line 102