Ekspozycja Kolejowa Białystok-Sokoły » Tablice Gazety Współczesnej – z wystawy na wystawę

Gazeta_Wspolczesna-inicjal-mini

Tablice Gazety Współczesnej – z wystawy na wystawę

Dzięki uprzejmości Gazety Współczesnej wystawa Kolejowego Pdolasia wzogaciła się dzisiaj o dwa przedmioty. Są one związane z koleją w stolicy Podlasia i będą one ozdobą naszej kolekcji kolejowych eksponaów oraz ozdobą wystawy, którą otwieramy w najbliższą niedzielę, przy okazji XX Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Chodzi o dwie tablice i znajdujące się na nich fotografie. Tablice pochodzą z wystawy na 60-lecie istnienia gazety codziennej „Gazeta Współczesna”, której siedziba głównej redakcji znajduje się w Białymstoku. Wystawa ta była prezentowana na przełomie września i października 2011 roku na Rynku Kościuszki w Białymstoku. Na zdjęciach pokazane są momenty z życia ludzi regionu dawnego województwa białostockiego, uchwycone w ciągu 60 lat przez fotoreporterów Gazety Współczesnej.

Gazeta_Wspolczesna-logotyp

Tablice udostępnione nam przez „Gazetę Współczesną” przedstawiają fotografie, na których pierwszoplanową rolę „gra” kolej. Pierwsza z nich to fotografia Zdzisława Lenkiewicza przedstawiająca odśnieżanie torów na stacji Białystok przez wojsko i hufce pracy podczas „zimy stulecia” w roku 1979. Druga z tablic prezentuje zdjęcie autorstwa Anatola Chomicza (fotoreportera pracującego w redakcji Gazety Współczesnej do dnia dzisiejszego), na którym ludzie ze służb ratunkowych usuwają z torowiska skutki wykolejenia się cysterny z chlorem w Białymstoku w roku 1989.

Co prawda nasza ekspozycja jeszcze się robi, ale możemy Was zapewnić, że tablice z fotografiami od Gazety Współczesnej wiszą już na specjalnie do tego celu przygotowanej ścianie. I mamy na to dowody w postaci zdjęć. Musicie nam jednak teraz uwierzyć na słowo i osobiście sprawdzić jak w rzeczywistości prezentują się fotografie z tablic i to, co się na nich znajduje, a co opisaliśmy powyżej.

Możliwość odwiedzenia wystawy kolejowych eksponatów z kolekcji Kolejowego Podlasia będziecie mieli już w najbliższą niedzielę – 8 stycznia 2012 w godzinach 12-20. Otwieramy naszą ekspozycję znajdującą się w budynku spółki PKP Polskie Linie Kolejowe przy ul. Kolejowej 26A w Białymstoku z okazji 20-go, jubileuszowego Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Biletem wstępu na ekspozycję będzie datek wrzucony do puszki wolontariusza WOŚP. A wszystko po to, by zebrać jak najwięcej funduszy na zakup sprzętu do oddziałów dziecięcych szpitali w całej Polsce i pomoc ciężarnym kobietom chorym na cukrzycę w zakupie osobistych pomp insulinowych.

A tymczasem zobaczcie jak wyglądała wspomniana wystawa zdjęć „60 lat Blisko Was” na Rynku Kościuszki w Białymstoku. Była to nieoceniona możliwość zobaczenia życia zwykłych ludzi sprzed dekad, uchwyconych w fotograficznych kadrach. Gratka dla mieszkańców regionu interesujących sie historią. Tablice z fotografiami z motywami kolejowymi to gratka dla miłośników historii i sympatyków kolejnictwa. Warto zobaczyć.

Serdecznie dziękujemy redakcji Gazety Współczesnej: w szczególności jej Redaktorowi Naczelnemu – Panu Konradowi Kruszewskiemu oraz pomysłodawcy wystawy fotograficznej „60 lat Blisko Was” na 60-lecie gazety – sekretarzowi redakcji Gazety Współczesnej, Dariuszowi Klimaszewskiemu, a także Sebastianowi Michałowskiemu i Natalii Tur z Gazety Współczesnej za udostępnienie tablic i wszelką pomoc.


facebook

Fatal error: Call to undefined function is_plugin_active() in /home/ekspozyc/www/wp-content/plugins/image-carousel/inc/functions/icp-functions.php on line 102