Ekspozycja Kolejowa Białystok-Sokoły » Kolejowy Dzień Dziecka

Kolejowe_Podlasie-Kolejowy_Dzien_Dziecka-mini

Kolejowy Dzień Dziecka

Międzynarodowy Dzień Dziecka obchodzony jest co roku 1 czerwca, ale już 31 maja 2012 roku dzieci z dwóch białostockich przedszkoli miały okazję zobaczyć atrakcje przygotowane dla nich przez kolejowe spółki – Przewozy Regionalne – Zakład Podlaski, PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. – Zakład Linii Kolejoweych w Białymstoku oraz Stowarzyszenie Sympatyków Kolejnictwa „Kolejowe Podlasie”.

Przygotowania rozpoczęły się od ustawienia eksponatów na wystawie w budynku PKP PLK przy ul. Kolejowej 26a. Ekspozycję rano – by móc pokazać ją małym gościom z białostockich przedszkoli – przygotowali członkowie Kolejowego Podlasia: Adam Michniewicz i Rafał Maras. W salach budynku PLK rozstawili zabytki kolejowe zgromadzone przez Kolejowe Podlasie.

Dzień Dziecka dla maluchów rozpoczął się od zwiedania ekspozycji. Każdy gość otrzymał pamiątkowy bilet kartonikowy. Bilet – jak nakazuje tradycja – został skasowany konduktorskim dziurkaczem. Dzieci i ich nauczycielki oglądali zgromadzone zbiory. Największym uznaniem przedszkolaków cieszyły się czapki kolejarskie. Maluchy chętnie pozowały w nich do zdjęć.

Po zwiedzaniu przyszedł czas na przejażdżkę szynobusem do bazy technicznej Zakładu Linii Kolejowych PKP Polskich Linii Kolejowych w Białymstoku przy ul. Wiatrakowej. I w szynobusie nie zabrakło atrakcji. Maluchy przez chwilę mogły poczuć się jak mechanicy-maszyniści zasiadając za pulpitem sterowniczym autobusu szynowego.

Po niedługiej podróży na dzieci w bazie kolejowej PLK przy Wiatrakowej czekało mnóstwo rozrywek. Przejażdżki drezynami, oglądanie sprzętu technicznego, którego można było dotknąć i do którego można było także wsiąść. Na koniec wizyty w bazie PKP PLK – Zakładu Linii Kolejowych funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei zaprezentowali umiejętności i odwagę służbowego psa. Zwierzak przeskakiwał przez płonącą obręcz. Pies służbowy SOK-istów pozował również do pamiątkowych zdjęć.

Punktem kulminacyjnym obchodów Kolejowego Dnia Dziecka w Białymstoku dla maluchów była wizyta w pomieszczeniu dworcowej megafonistki zapowiadającej pociągi i ogłaszającej komunikaty na stacji. Na pożegnanie każdy z małych zwiedzających otrzymał pamiątkowe gadżety Przewozów Regionalnych.

 


facebook

Fatal error: Call to undefined function is_plugin_active() in /home/ekspozyc/www/wp-content/plugins/image-carousel/inc/functions/icp-functions.php on line 102